IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  



 
Na skróty








Szkolnictwo

Autor
Wiadomość



administrator

administrator
Admin


Szkolnictwo Empty
Admin
PisanieTemat: Szkolnictwo   Szkolnictwo EmptyWto Kwi 12, 2016 12:44 pm
– Krótko o szkolnictwie –


Jak wielu z nas słyszało o niezwykle wymagającej edukacji w Azji? Często się z tego śmiejemy, robimy żarty z wszechwiedzących Azjatów, ale pod tą warstwą śmiechów i chichów kryje się przykra rzeczywistość, z którą musi zmierzyć się każdy młody obywatel Korei Południowej. Praktycznie od samego początku są uświadamiani, że wiedza jest kluczem do wszystkiego... I że nie mają innego wyboru, jak do takowej wiedzy dążyć.

Tak oto Korea Południowa zyskała doskonale wykształconą siłę roboczą.

System szkolnictwa dzieli się na szkołę podstawową (6 lat), gimnazjum (3 lata), szkołę średnią (3 lata) oraz szkoły wyższe.

Uwaga: wiek podany w latach koreańskich
Szkoła podstawowa – dzieci w wieku od 7 do 13 lat
Po ukończeniu swojej podróży w przedszkolu (które obowiązkowe nie jest), mały Koreańczyk wybiera się do szkoły podstawowej. Może być to placówka darmowa bądź prywatna, jednak trzeba się liczyć z faktem, że te swoją ceną potrafią przewyższać pensję przeciętnego Koreańczyka. Wszystko zależy od renomy danej szkoły.
Do podstawowych przedmiotów należą: język koreański i angielski, wiedza o społeczeństwie, etyka, wychowanie muzyczne, plastyczne i fizyczne, matematyka, nauki przyrodnicze oraz zajęcia techniczne. Do tego dochodzą zajęcia dodatkowe, takie jak nauka gra na instrumencie czy korepetycje z podstawowych przedmiotów – wybór jest naprawdę różny. Ceną za takie zajęcia nie są jedynie pieniądze – zalicza się do nich również czas dziecka, które zamiast spędzać swój czas wolny na zabawie, przeznacza je na dodatkową naukę (a ta może zmusić go do powrotu do domu w porach wieczornych).


Gimnazjum – dzieci w wieku od 13 do 16 lat
Nauka zaostrza się z każdym rokiem. Można by rzec, że już od dnia narodzin dziecka zaczynają się jego przygotowania do najważniejszego egzaminu w życiu każdego Koreańczyka – College Scholastic Ability Test, odpowiednika naszej matury. I chociaż jest on pod koniec szkoły średniej, większość uczniów już teraz wie, gdzie spędzą swoje studenckie życie, przygotowując się do tego jak najlepiej. A to równa się z jeszcze większym natłokiem ciężkiej pracy, siedzeniem w szkole kilkanaście godzin, dodatkowymi zajęciami, nauką w domowym zaciszu i spaniem zaledwie cztery-pięć godzin.
Do podstawowych przedmiotów należą: język koreański i angielski (niekiedy również dodatkowy, np. hiszpański czy francuski), historia Korei, etyka, wiedza o społeczeństwie, nauki przyrodnicze, matematyka, technologia, wychowanie muzyczne, plastyczne i fizyczne oraz nauka Hanji.
 

Szkoła średnia – młodzież w wieku od 16 do 19 lat
Tak jak u nas, uczeń ma do wyboru liceum bądź technikum. Jednakże w każdej szkole sprawa ma się podobnie jak w gimnazjum – nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Z tą różnicą, że teraz przychodzi większa presja i obawy, a przygotowania do egzaminu idą pełną parą. Jeszcze więcej godzin spędzonych w szkole, bibliotekach, na kursach i jeszcze mniej godzin przeznaczonych na sen i ogólne rozrywki. Bywają sytuacje, w których uczniowie sięgają po drastyczne metody – samobójstwa (Korea Południowa ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw na świecie). Są przypadki, w których nie wytrzymują, rola ucznia-robota staje się dla nich zbyt uciążliwa... albo nie mogą dorównać wymaganiom rodziców.
Do podstawowych przedmiotów należą: główne przedmioty takie jak koreański, angielski i matematyka, ale również przedmioty społeczne i ścisłe. Duża część zależy od profilu danej klasy.


Wreszcie przychodzi czas na wyczekiwany egzamin
Dzień ten jest ważny nie tylko dla samych uczniów, ale i dla całego miasta. Aby zmniejszyć ruch na ulicy, pracownicy przychodzą godzinę później, by dotarcie do szkół było swobodniejsze i szybsze. Autobusy kursują częściej, tak samo ma się sprawa z metrem. Miasto oferuje pomoc dla uczniów w dotarciu do placówek. Wszędzie panuje cisza, nawet na placach budowy. Przeloty samolotów czy helikopterów są w określonym czasie ograniczone do minimum. Każdy uczeń pracuje na swoją własną, świetlaną przyszłość. Jednego dnia każdy zdaje wszystko – egzamin trwa od ósmej rano do siedemnastej.


Szkoły wyższe
SKY, czyli Seoul University, Korea University i Yonsei University, są marzeniami uczniów i ich rodziców. Ukończenie właśnie jednego z tych uniwersytetów sprawia, że Koreańczyk może liczyć na stabilną przyszłość.
W zależności od wyboru rodzaju szkoły wyższej i kierunku (dwu- trzyletnie szkoły policealne; kolegia i uniwersytety z czteroletnim programem studiów licencjackich; wyższe szkoły pedagogiczne i kolegia nauczycielskie; kolegia teologiczne i seminaria duchowne; uniwersytety z programem studiów magisterskich), czas nauki może być różny.


Semestry, wakacje
Pierwszy semestr rozpoczyna się 3 marca (jeśli w ten dzień nie wypada akurat sobota bądź niedziela), a kończy pod koniec czerwca/na początku lipca. Wtedy zaczynają się wakacje letnie, trwające do końca sierpnia. Drugi semestr kończy się pod koniec lutego, a w międzyczasie na uczniów czeka jeszcze przerwa zimowa, która zaczyna się pod koniec grudnia, a kończy pod koniec stycznia. Dwa tygodnie lutego przeznaczają na uczęszczanie do szkoły, a następne dwa są dniami wolnymi. Po tym następuje kolejny rok szkolny.

Obowiązkowa służba wojskowa
Każdy mężczyzna, będący obywatelem Korei Południowej, ma obowiązek odbyć służbę wojskową, która minimalnie ma trwać dwa lata. Pobór zaczyna się dla osób od 18 do 35 lat.
Powrót do góry Go down
Szkolnictwo
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Skocz do: