IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  



 
Na skróty








Etyka/kultura/realia

Autor
Wiadomość



administrator

administrator
Admin


Etyka/kultura/realia Empty
Admin
PisanieTemat: Etyka/kultura/realia   Etyka/kultura/realia EmptyWto Kwi 12, 2016 12:43 pm
Jak doskonale wiemy, każdy naród ma swoje własne tradycje; każdy cechuje co innego – czy to zachowanie, czy podejście do niektórych spraw. Dla osób z zewnątrz, tym bardziej z innego kontynentu, mogą wydać się co najmniej... dziwaczne. Nie przedłużając... dowiedzmy się czegoś o Korei Południowej!



Hierarchia rodzinna: Najstarszy syn był i jest faworyzowany. Choć reguła ta odchodzi powoli (bardzo powoli) w zapomnienie, wiele rodzin nadal to praktykuje. To właśnie pierworodny ma zająć się swoimi rodzicami, gdy stanie na nogi. To on ma się nimi opiekować, pomagać finansowo i nigdy o nich nie zapomnieć. Do niedawna nawet musieli mieszkać z rodzicami bądź wziąć ich pod swój dach, jednak teraz nie jest to wymagane. A co za tym wszystkim idzie – bywa, że najstarszy syn ma o wiele lepiej i łatwiej niż swoje rodzeństwo. Dba się o niego bardziej i obdarowuje większą uwagą. Nawet dostają większy spadek (chociaż prawo Korei mówi, że spadek po rodzicach powinien zostać rozłożony po równo, wiele rodzin większą część przekazuje właśnie najstarszemu synowi). Ale ma to i swoją ciemną stronę. Kobiety niechętnie spotykają się z takimi właśnie osobami. Dlaczego? Ponieważ najważniejsze święta są wyprawiane u najstarszego syna i wbrew pozorom cała opieka nad jego rodzicami spada na małżonkę.
a. Po ślubie kobieta nadal zatrzymuje swoje nazwisko, natomiast dzieci małżeństwa otrzymują nazwisko ojca.
b. W Korei nazwisko podawane jest na pierwszym miejscu. Po nim następuje dwuczłonowe imię.

Wiek: Sposób obliczania wieku w Korei to bardzo ciekawa sprawa. Praktykuje się, że w dniu narodzin dziecko posiada już cały rok, ponieważ według kalendarza księżycowego ciąża trwa 10 miesięcy. Ponadto fakt, w jakim miesiącu i jakim dniu dana osoba się urodziła, nie ma żadnego znaczenia. Już 1 stycznia każdej osobie dodaje się rok więcej. Powiedzmy, że pewien Youngbae posiada 2 lata... mamy 31 grudnia. I chociaż ma on urodziny dopiero 25 marca, już od 1 stycznia mówimy, że ma upragnione 3 latka!

Zwyczaje, kultura: Korea Południowa ma bardzo głęboko zakorzenione tradycje i zwyczaje, które niestety z czasem zaczynają być przyćmiewane przez zachodnią modę. Jednakże niektóre rzeczy pozostają niezachwiane.
a. Szacunek względem starszych osób odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli zajrzałeś do naszego forumowego słowniczka, zapewne zdążyłeś zauważyć, że jest w nich parę zwrotów, których używa się w stosunku do osób starszych (bądź młodszych). Nazywanie ich po imieniu jest rzeczą niegrzeczną, dlatego należy używać albo takich zwrotów, albo poszczególnych końcówek dodawanych do imienia.
b. Co więcej, odmówienie wypicia alkoholu z osobą starszą jest źle postrzegane. Nawet jeśli nie sięgasz po alkohol, powinieneś zastąpić go innym bezalkoholowym trunkiem. Jeżeli jednak już postanowiłeś ulec namowom swojego sunbae, powinieneś wypić wszystko, co tylko ci zaproponują.
c. Pamiętaj również, że nie przystoi nalewać sobie samemu trunków. Nalej innym, zaczynając od osoby najstarszej, i czekaj, aż ktoś postanowi spełnić tę przysługę tobie.
d. Skoro jesteśmy już przy stole, warto wspomnieć, że nie należy również pierwszemu zaczynać posiłku. Ten zaszczyt jest zarezerwowany dla osób najstarszych!
e. Tak samo ma się sprawa z odchodzeniem od stołu. Nie możesz go opuścić, dopóki najstarsza osoba w gronie nie skończy jeść
f. Pamiętaj jednak, że każde zaproszenie równa się z przygotowaniem podarku dla właściciela! Radzimy również podać go obiema dłońmi, gdyż używanie jednej do takiego i podobnych celów jest obraźliwe. Jeśli chcesz podać komuś rękę – użyj do tego dwóch rąk. Chcesz komuś coś dać? Również użyj dwóch rąk. Jeśli jednak jakaś rzecz jest zbyt mała, by złapać je w dwie dłonie, przytrzymaj prawą rękę za przedramię.
g. Co może was nieco zdziwić, w Korei nie ma zwyczaju dawania napiwków. Kelner może co najwyżej pomyśleć, że zgubiliście pieniądze, a nachalne wciskanie go może zostać, a raczej zostanie, źle odebrane.
h. Witając się, należy zrobić ukłon. Oczywiście osoba najmłodsza wykonuje go jako pierwsza. Równocześnie można podać sobie dłonie.

Może nieco o przesądach?
a. Nie należy mówić o snach do południa.
b. Tak samo nie należy pisać imienia drugiej osoby kolorem czerwonym ani przy zastawianiu stołu odwracać łyżki brzuszkiem do góry – oznacza to, że życzysz danej osobie śmierci!
c. Przestrzegaj się również wbijania pałeczek do miski! To również źle świadczy, ponieważ tak samo wbija się kadzidła do miseczek podczas pogrzebów.
d. Cyfra cztery jest cyfrą pechową. Siódemka natomiast szczęśliwą.
e. Kobiety w ciąży nie powinny przychodzić na pogrzeb, a pozostali po powrocie do domu powinni obsypać próg drzwi solą w celu odstraszenia złych duchów.
f. Niedługo masz ważny egzamin? Umyj włosy dwa dni przed, ponieważ umycie ich tuż przed egzaminem sprawi, że z głowy ulotnią ci się wszystkie informacje!


Polecamy: w Korei, Korea online
Powrót do góry Go down
Etyka/kultura/realia
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Skocz do: