IndeksIndeks  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj   
Na skróty
Spis: grup

Autor
Wiadomośćadministrator

administrator
avatar


Admin
PisanieTemat: Spis: grup   Wto Kwi 12, 2016 12:47 pm
— spis grup —

Na forum posługujemy się enneagramem. Jest to system, który pomaga scharakteryzować rodzaje ludzkiej osobowości oraz związki pomiędzy nimi. Wyróżniamy dziewięć podstawowych typów. Oczywistym jest, że każda osoba może posiadać tylko i wyłącznie jeden typ charakteru, który powinien być niezmienny podczas całego naszego życia. Każdy z typów posiada dwa sąsiadujące typy, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać na dany typ. Określa się to mianem skrzydeł (ang. wing), ale na forum te skrzydła nie są aż tak ważne w przypadku doboru grupy, więc nie będziemy się w to dalej zagłębiać. Żeby dowiedzieć się więcej, można zajrzeć tutaj.
Każdej grupie przypisaliśmy koreańskie tłumaczenie nazwy zwierzęcia. Mogą one pasować do osobowości bardziej lub mniej – zrobiliśmy to jedynie dla pewnego rodzaju urozmaicenia i porządku.
1 - gaemi, mrówka

Jedynka ma zbiór opracowanych ideałów, którymi się kieruje, ponieważ jest niezwykle zdyscyplinowana. Tak samo ustala sobie pewne zasady i standardy. Potrafi skupiać się na dobrych manierach i na dobrym zachowaniu, chcąc w ten sposób być doskonałym przykładem dla innych.
Jak z nazwy grupy można wywnioskować, jest niezwykle pracowita. Właściwie to pracę jest w stanie stawiać na najwyższym szczeblu. Często woli zajmować się pracą, niż skupiać na rozwijaniu znajomości. Woli pracować sama i naprawdę ciężko jest ją namówić do wspólnego spędzania czasu. W pracy unika ryzyka i odpowiedzialności. Jeżeli coś poszło nie po jej myśli, to nie przyznaje się wprost, że ona do tego dopuściła.
Zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły, zatem w miłości docenia małe gesty. Stara się zachować obiektywność. Często jest zbyt spięta i nerwowa, a większość rzeczy bierze aż zbyt poważnie.


2 - yang, owca

Dwójka czuje się zobowiązana obdarowywać ludzi ze swojego otocznia bezinteresowną pomocą, nawet jeśli czasem doprowadza ją to do stanu wyczerpania. Często traktuje świat jako jedną wielką rodzinę, dlatego dawanie miłości jest w jej mniemaniu rzeczą fundamentalną. Potrafi dobrze zidentyfikować się z emocjami innych, wczuć się w ich sytuację i skupić na ich problemach. Swoje własne odkłada na drugi plan, oddając ludziom siebie całą. Dwójka to typ, który dzięki wrażliwości na uczucia innych i chęci uczynienia ich szczęśliwych, łatwo nawiązuje znajomości. W zamian za swoją uwagę, wymagają od pozostałych docenienia, dzielenia się i delikatności. Mają też wspaniałe poczucie humoru.


3 - mae, sokół

Dla trójki najważniejsze są jej osiągnięcia i to, w jaki sposób ją postrzegają inni. Nie obchodzą ją za bardzo uczucia międzyludzkie, bo skupia się na sukcesach i byciu produktywną. Ponadto, chowa swoje wszelkie wady i niedoskonałości, aby zaprezentować innym taki wizerunek, który zostanie przyjęty pozytywnie przez wszystkich, bez wyjątków. Zakładanie fałszywych masek nie jest dla niej żadnym problemem. Największą obawą trójki jest to, że nie zostanie doceniona nawet za najmniejsze osiągnięcie. Koszmarem dla niej byłoby także życie w cieniu innych osób.
Trójka często pragnie samotności, kiedy chodzi o pracę. Tę woli wykonywać w ciszy, spokoju i we własnym towarzystwie. W sytuacji, gdy ktoś ją ocenia, woli postawić na szczerość, ale jednocześnie nie chce słyszeć zbyt wiele krytyki. Potrafi motywować innych, jest dobrze poinformowana, kompetentna i zawsze stara się swoją pracę wykonać solidnie oraz szybko doprowadzić ją do końca. Przede wszystkim - zazwyczaj jest optymistyczna, przyjacielskia i radosna.


4 - neugdae, wilk

Czwórka może zostać opisana jako tragiczny romantyk o wrażliwym wnętrzu. Żyje we własnej wyobraźni i skupia się na swoich uczuciach. Kiedy zauważy u siebie jakieś niedoskonałości, zachowuje się odwrotnie do jedynek - nie poprawia tego, a jedynie ucieka w świat swojej wyobraźni, zapominając o rzeczywistości. Dzięki temu, że skupia się na swoim wnętrzu, wie jak opisać swoje uczucia czy emocje, więc często otwiera się przed niektórymi osobami w bardzo wylewny sposób i nie czuje przy tym żadnego dyskomfortu.
Czwórka może zdawać sobie sprawę z tego, że jest tragicznym romantykiem, ale również może odczuwać poczucie traktowania siebie jako osoby bardzo wyjątkowej. Gdy zdarza jej się na coś narzekać, często ma to wydźwięk pewnego chwalenia się swoją tragiczną sytuacją.
Jako przyjaciel czy partner powinieneś dawać jej naprawdę dużo wsparcia i prawić jej sporo komplementów. Trzeba pokazać jej, że może siebie pokochać i docenić. Wbrew pozorom, trójki mają bardzo duże poczucie humoru i posiadają spore umiejętności zawierania ciepłych i głębokich relacji z innymi.


5 - yeou, lis

Piątka to typ obserwatora, który woli oglądać otaczający go świat niczym widz w kinie. Stoi na uboczu i nie angażuje się w żadne sprawy, które mogłyby zburzyć jej spokojny tryb życia – o wiele bardziej preferuje analizowanie otoczenia, nie wnikając w nie. Choć to typ introwertyczny, jest zaciekawiona światem. Chce zgłębiać wiedzę na każdy możliwy temat, ale niekoniecznie zamierza się nią chwalić. Wszystkie swoje przemyślenia wypowiada albo z dużym opóźnieniem, albo w ogóle. Potrzebuje sporo czasu do namysłu, by wszystko sobie dokładnie poukładać – jeśli tego nie zrobi, będzie niepewna swoich słów. Wtedy może poczuć się niekomfortowo, a takie sytuacje sprawiają, że jej zachowanie może wydać się aroganckie bądź staną się nieobecne. Rzadko kiedy reagują złością bądź innymi gwałtownymi emocjami – piątki to typ osoby, która jest spokojna nawet w obliczu kryzysów lub innych stresujących sytuacji. Tak naprawdę trudno dowiedzieć się, co siedzi im w głowie. Wydawać by się nawet mogło, że więcej żyją w swoim własnym świecie niżeli w tym prawdziwym. Przerażone bliskimi kontaktami z innymi i “pochłonięciem” przez ludzi, oraz wiążącymi się z tym stresującymi sytuacjami, uchodzą za najbardziej antysocjalny typ. Często charakteryzują się wysoką inteligencją.


6 - tokki, królik

Dla szóstki głównym motorem działania jest strach, obawa, lęk. Przeczuwa ona niebezpieczeństwa świata. Jest naprawdę wyczulona na wszelkie problemy życia i ostrożna w sprawach, które mogą pociągać za sobą jakiekolwiek ryzyko.
Szóstka w obliczu niebezpieczeństwa może schować się w kącie, aby przeczekać zagrożenie. Może zachowywać się bardzo ostrożnie i niezdecydowanie lub nawet ulegle, po to aby uniknąć wszelkich ewentualnych problemów. Ewentualnie może swoim bezpośrednim zachowaniem z premedytacją sprowokować daną sytuację, tak aby uporać się z problemem zanim problem "upora" się z nią.
Jednakże szóstka nie lubi, kiedy ocenia się ją po jej lękach. Każdy swój problem uwielbia rozwiązywać ze swoim przyjacielem czy partnerem. Trzeba także zapewniać ją, że wasza relacja nie psuje się w żaden sposób i jest między wami wszystko w porządku. Nowe możliwości należy pokazywać jej łagodnie, nie wrzucać ją od razu na głęboką wodę.


7 - nabi, motyl

Siódemki żyją chwilą. Cieszą się darami, jakimi obdarowuje je życie i czerpią radość nawet z najmniejszych rzeczy. Są ciekawe świata i tego, co dla nich przygotował los. Chcą odkryć jego każdą tajemnicę, nawet jeśli równałoby się to z ryzykiem. Siódemki bowiem to typ podróżników, którzy nie zastanawiają się nad przyszłością ani nie rozmyślają o przeszłości. Zapominają o wszelkich smutkach i skupiają na tym, co daje im przyjemność. Przez to jednak trudno im zrozumieć smutki innych ludzi i to, co mogą odczuwać. Często czują się wtedy skrępowane, ale mimo wszystko dają z siebie wszystko, tak jak w większości aspektach swojego życia. I choć ich zapał jest ogromny, ten typ osobowości szybko zaczyna się nudzić. Zaczynają wiele rzeczy, ale nie wszystkie z nich doprowadzają do końca – z tego powodu ich wiedza jest rozległa, ale dość powierzchowna. Mają również tendencję do uciekania od rzeczy które sprawiają im problemy bądź doprowadzają do złego samopoczucia, którego tak unikają.


8 - saja, lew

Motorem ósemki jest agresja. Ma problem ze zrozumieniem abstrakcyjnych idei i nie potrafi głęboko myśleć. Odczuwa ogromną potrzebę niezależności i władzy nad tym, co robi i nie toleruje sytuacji, w której nie może w żaden sposób wpłynąć na jej przebieg. Silna jest także potrzeba niezależności finansowej, do której dąży za wszelką cenę, różnymi sposobami. Ciągle poszukuje sposobów kontroli otoczenia, przez co czasami prowadzi to do uznawania wyższej wartości przedmiotów niż ludzi.
Wymaganiami ósemki jest to, aby druga osoba potrafiła zadbać o siebie, była silna i bezpośrednia. Ona sama jest bezceremonialna, nerwowa i niecierpliwa, więc potrafi swoim zachowaniem odstraszyć wrażliwe jednostki. Często krzyczy i przeklina, a wyraża się w sposób asertywny. Posiada także swoją wrażliwszą stronę, którą nie zawsze można tak łatwo dostrzec. Jeżeli jednak zależy komuś na jej sympatii, powinien na tym jej wnętrzu się skupić i je doceniać.


9 - kokkiri, słoń

Dziewiątka jest określana jako pospolita osoba enneagramu. Z natury jest dobra oraz wrażliwa. Poszukuje jedności z innymi ludźmi i ze światem wokół, w którym pozytywnie zaznacza swoją obecność. W przeciwieństwie do ósemek, dziewiątki tłumią swój gniew w sobie. Starają się nie rzucać w oczy oraz załagodzić sytuację, bo jest to ich linia obrony. Często zapominają o swoich potrzebach i je zaniedbują.
Dziewiątka nie lubi nacisków i zbyt dużych oczekiwań. Aby o coś ją poprosić, trzeba zwrócić się do niej w odpowiedni sposób. Uwielbia pomagać innym, ale nie powinno się tego zbytnio wykorzystywać. Jest również niezwykle czuła na wszelką krytykę, za bardzo przejmuje się tym, co inni o niej myślą i ma wrażenie, że nikt nie traktuje jej poważnie. Aby ośmielić dziewiątkę i umożliwić jej pokazanie swoich uczuć, należy pokazać jej fizyczne wsparcie w postaci (na przykład) przytulenia.
Powrót do góry Go down
Spis: grup
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Spis Magii (forumowy)
» Spis rodów

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Skocz do: